Οι παρουσιάσεις των εισηγητριών της ημερίδας του ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ  με τίτλο: "Δικαιώματα του παιδιού: κακοποίηση και καθεστώς προστασίας" που διοργάνωσε το ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ την Τετάρτη 31/3/2021 με την υποστήριξη της Περιφερειακής Δ/νσης :

Σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών: Μύθοι και   αλήθειες, Ψαρράκου Μαρία, Ψυχολόγος στο Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού – Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας και κοινωνικής Πρόνοιας.

Η προστασία του Παιδιού από κακοποίηση και  παραμέληση στη σύγχρονη σχολική κοινότηταΚουφονικολάκου Θεώνη, Βοηθός συνήγορος για τα δικαιώματα του παιδιού, Συνήγορος του πολίτη.

Το Χαμόγελο του Παιδιού για την Παιδική  Κακοποίηση, Γαβρήλογλου Ματίνα, Ψυχολόγος στον  Εθελοντικό Οργανισμό  «Το  Χαμόγελο Του Παιδιού».

Οδηγός για την αναγνώριση και τη διαχείριση περιστατικών κακοποίησης και παραμέλησης από τον/την Εκπαιδευτικό. ( Μαρία Παναγιωτάκη, Εκπαιδευτικός, Κονωνιολόγος-Ψυχολόγος και  Όλγα Θεμελή, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Εγκληματολογικής Ψυχολογίας).

Ινστιτούτο Υγείας του παιδιου - Σεξουαλική Κακοποίηση.pdf

ΟΔΗΓΟΣ_ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ_ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ.pdf

ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Προστασία του Παιδιού από Κακοποίηση-Παραμέληση στη Σύγχρονη Σχολική Κοινότητα.pdf

Το Χαμόγελο του Παιδιού.pdf