Σας γνωστοποιούμε ότι στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος ενίσχυσης του εκπαιδευτικού έργου των εκπαιδευτικών γενικής και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης και η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης Έβρου-Ροδόπης κα Παπαμιχαήλ Μαρία, συνδιοργανώνουν συνολικά τέσσερις (4) ημερίδες, εκ των οποίων η μία (1) εξ αποστάσεως και οι τρεις μεικτού/υβριδικού τύπου.
Στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος ενίσχυσης του εκπαιδευτικού έργου των εκπαιδευτικών Γενικής και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης Έβρου-Ροδόπης κα Μαρία Παπαμιχαήλ, συνδιοργανώνει με το ΚΕΔΑΣΥ Έβρου μία (1) ημερίδα μεικτού/υβριδικού τύπου με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης.
Το κεντρικό θέμα των πέντε (5) ημερίδων αφορά στις κοινές διαδικασίες και πρακτικές προώθησης της Συμπερίληψης μαθητών/τριών με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΕΕΑ) στο Γενικό και το Ειδικό σχολείο, σύμφωνα με το πρόγραμμα:

1. 17-10-2023, 18:00-20:00, Υβριδική, 8ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής, «Προωθώντας τη Συμπερίληψη-Στρατηγικές Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας»

2. 18-10-2023, 18:00-20:00, Υβριδική, 8ο  Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής, «Προωθώντας τη Συμπερίληψη για την  Ισοτιμία στην Εκπαίδευση - Γίνε ο/η Δάσκαλος/α  που θα Ήθελες να Έχεις στο Λειτουργικό Σχολείο με Καλές Πρακτικές Συμπερίληψης και Συνεκπαίδευσης»

3. 23-10-2023, 18:00-20:00, Εξ αποστάσεως, «Προωθώντας τη Συμπερίληψη -  Διαφοροποιημένη Διδασκαλία στη Γενική και στην Ειδική Εκπαίδευση»

4. 24-10-2023, 17:00-20:00, Υβριδική, 7ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, «Διδάσκοντας σε Άτομα με Μαθησιακές Δυσκολίες στο Πλαίσιο της Διεπιστημονικής Συνεργασίας και της Υιοθέτησης Συνεργατικών Διαδικασιών Υλοποίησης του ΕΠΕ στη Σχολική Τάξη βάσει της Αρχικής Αξιολόγησης – Αυτισμός και Μέθοδος “TEΑCCH” ως Μέσο Αλληλεπίδρασης και Επικοινωνίας  Μεταξύ Εκπαιδευτικού και Μαθητή/τριας»

5. 1-11-2023, 18:00-20:00, Υβριδική, Πολιτιστικό Πολύκεντρο Ορεστιάδας, το θέμα θα αφορά στη διαφοροποιημένη διδασκαλία των Μαθηματικών (βρίσκεται στο στάδιο προσχεδιασμού).

Οι πέντε (5) ημερίδες απευθύνονται στο σύνολο των εκπαιδευτικών βαθμίδων και των εμπλεκομένων στην εκπαίδευση των μαθητών/τριών με τη δυνατότητα συμμετοχής με φυσική παρουσία και εξ αποστάσεως, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex, στον σύνδεσμο:

Δηλώσεις συμμετοχής στους παρακάτω συνδέσμους:

Για τις ημερίδες προβλέπεται να δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.
Φ.20/10492